Bevezetés a zsidó démonológiába

Dátum/Idő
04.05. 19:00 - 20:30

Kategória(k)


Bevezetés a zsidó démonológiába

551e204b-0514-41e8-815e-9fd32cd7cbcd

Facebook event

A Talmud nem csak nőknek előadássorozat ezúttal a MÜSZI-be költözik. Az est során Gólem és Lilit “kalandjaira” derül fény Lantos Dóra és Büchler Tamás tolmácsolásában.

Gólem és barátai: Kis zsidó szörnyhatározó
A zsidó folklór Frankensteinje szinte minden műfajban előtűnik: horrorfilmben, regényekben, és többszáz éves zsidó szövegekben. Maimonidesz óta, de különösen az elmúlt másfél évszázadban számos rabbi próbálta bebizonyítani hogy a zsidóság alapvetően racionalista, amiben nincs helye varázslatnak, démonoknak, szabadon kószáló lelkeknek és szellemeknek; azonban a talmudi időktől kezdve számos rabbi foglalkozott az ilyen lényekkel kapcsolatos okkult praktikákkal és misztikus tanokkal; a vilnai Gaontól Joszef Karóig, a Maharaltól Nachmanideszig. Gilgul, dibbuk és ibbur: bevezetés a zsidó démonológiába.

Lilit: Ókori démonból a zsidó feminizmus szimbóluma
Lilit a rabbinikus hagyomány és zsidó folklór azon különleges alakja, aki ókori zsidó démonból vált az európai művészet egyik ismert figurájává, megjelenik a Faustban, kedvelt témája lesz az art nouveau és szimbolista irányzatnak, majd a XX. század második felétől a zsidó feminizmus egyik szimbóluma. De hogy fut be ekkora karriert egy olyan titokzatos figura, akiről csak annyit említ a Talmud, hogy hosszú a haja és van szárnya, ezen kívül rabbi Hanina eltanácsolja a férfiakat attól, hogy egyedül aludjanak, mert így lehetőséget adnak Lilitnek, hogy uralkodjon rajtuk?

Ajánlott hozzájárulás: 500HUF
* Az eseménysorozat a Paideia – The European Institute for Jewish Studies in Sweden támogatásával valósul meg.
Partnerszervezetek: MÜSZI, Mozaik Zsidó Közösségi Hub.