FRONTÁTTÖRÉS /// TRAUMA#3

Dátum/Idő
02.13. - 02.14. 16:00 - 23:00

Kategória(k)


frontattores

Facebook

— háború és menedék megjelenései a kortárs közép-kelet-európai irodalomban —

2015. február 13-14.

A Fiatal Írók Szövetsége nemzetközi találkozósorozatának következő állomásán határon inneni és túli magyar és kelet-európai vendégeinkkel (többek közt Potozky László, Tompa Andrea, Nemes Z. Márió, Aaron Blumm, Tinkó Máté, Kollár Árpád) a háborús traumák művészeti reprezentációit, feldolgozási lehetőségeit és aktuális megjelenési formáit vitatjuk meg a Müszi (Művelődési Szint) és a Corvintető köztes tereiben. Az esemény apropóját Budapest második világháborús ostromának zárónapja, 1945. február 13-ának 70. évfordulója, keretét a tágabb értelemben vett régió országainak háborús és háború utáni közegei adják. A kétnapos összművészeti eseménysorozat során a problématerületek felszínre hozásának érdekében a résztvevők az első napon közösen rendezik be a beszélgetések fizikai és audiovizuális terét, egy légoltalmi pince 2015-ös reprezentációját, majd a második napon interaktív beszélgetéspanelekben vitatják meg a téma elméleti és gyakorlati vonatkozásait.

Az összegyűjtött tárgyakból létrehozott térinstalláció a Corvintető ART@NIGHT sorozatában február 18-tól 21-ig külön is megtekinthető lesz. A kiállítás ingyenesen látogatható 18-21-én 18:00 – 23:30-ig, illetve az adott nap Corvintetős eseményének a nyitvatartásáig.

A rendezvény ingyenes, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

Részletes program:

2015. február 13., péntek 16:00- Belső légópincék

A légópincék ideiglenes közössége az ostrom után felbomlik. A mikrotörténeteket, túlélési praktikákat 70 évvel később már csak néhány lecsupaszított tárgy, mondat hordozza magával. Van egy történeted, mondatod, amit nagyapádtól hallottál, praktikus tanács, amit nagymamád osztott meg veled? A tárgyak ott porosodnak a padlásokon, pincékben, szekrények tetején? Itt az ideje, hogy kimozdítsuk a szűk családi közegből.

Megkérünk minden résztvevőt, vendéget, hogy hozzon el egy tárgyat, rövid történetet, és ossza meg velünk, hogy létrehozhassuk közös ostromtörténetünket.

A tárgy lehet egy gyufa, egy könyv, egy merőkanál vagy egy szakadt hátizsák. Ezekkel a tárgyakkal közösen rendezzük be pénteken az esemény helyszínét.

A történeteket elküldheted nekünk a frontattores@gmail.com e-mailcímre vagy az event Facebook-oldalára; a tárgyakat február 9. és 13. között az esemény helyszínére várjuk, és február 13-án, pénteken beépítjük őket a közös kiállításunkba.

Az első nap jó alkalom arra, hogy a közönség kevésbé formális keretek között találkozzon és beszélgethessen a meghívott szerzőkkel és egymással a témáról és közös történeteinkről.

17:00 – 20:00 Workshopok: kollázsolás-mondatkirakás, hangfelvételek kihelyezése, vetítés és a térinstalláció közös elkészítése. (hang: Panda, kép: Tóth Balázs)

2015. február 14., szombat

16:00-18:00 Ostromállítás – fórumszínház

A beszélgetések résztvevői és az érdeklődők közös fórumszínházi gyakorlatán a beküldött és a résztvevők által hozott történetek alapján jelenítik meg az ostrom során és a légópincében létrejövő problémacsoportokat.

A foglalkozást Kallós Viola és Benedek Gyuri vezeti.

18:00 – Kerekasztalbeszélgetések

18:00-19:00 A szimbiózis kényszere: térhasználat a hátországban

Monika Błaszczak (PL), Aaron Blumm, Potozky László, Tompa Andrea

moderál: Csepregi János

Mi történik a háborús háttérországokban? Korábbi közösségek, társadalmi megrögzöttségek alakulnak át, új kényszerközösségek jönnek létre (és rendeződnek vissza). Hogyan strukturálódnak át a birtokláshoz való viszonyok (légópince, udvarok egymásba nyitása, házfosztások és védelmek). Egyszerre férfiesemény (háborús hős- és veszteségtörténetek), és nőtörténetek (túlélési stratégiák, erőszakolás elhallgatások) sorozata. Milyen értékekkel lehet bizniszelni? Tanulható-e, átadható-e egyáltalán az erről szerzett tapasztalat?

19:15-20:15 A vér poétikája

Mészáros Márton, Nemes Z. Márió, Tinkó Máté, Urbán Bálint

moderál: Serestély Zalán

Az utóbbi évtized(ek) költészetében ismét jelentős szerepet kapott a saját és a másik test leírása és viszonyrendszerei: van-e bármilyen lehetőség a saját testtrauma közösségi feldolgozására? Nem hagyhatnánke el ezt az egész témát? Tényleg olyan súlya van a továbbélés szempontjából a felidézésnek? Mi marad a háború után? Hogy épülnek bele az erőszakos halálesemények a későbbi továbbélés eseményeibe? Hőstörténetek és roncsolt testek, deviáns testélmények hangsúlyozódnak-e túl az elbeszélés során, vagy van valamilyen általános igazság, amit feltétlenül ki kell nyilvánítani ennek kapcsán?

20:30-21:30 A háború szaga

Gökçenur Çelebioğlu (TR), Marko Čudić (SRB), Melike İnci (TR), Aneta Kaminska (PL), Kollár Árpád

moderál: Szőllőssy Balázs

És mindezt hogyan beszéljük el a kortárs háborús és hadi helyzetekben – változott-e valami ebben 70 év alatt? Milyen kommunikációs, narratív trükkök fedik el, vagy éppen fedik fel a háborús traumákat, milyen használati lehetőségei vannak a nyelven keresztül a hatalomnak, illetve a hatalmon keresztül a nyelvnek saját pozícióinak megerősítésére? Milyen hatása van a háborús tér közeliségének és távoliságának az elmondás lehetőségeire?